Неділя
15.06.2025
17:01
Форма входу
Фінансові звіти
Мої файли [9]
Педагогічний колектив [3]
Гордість школи [0]
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
СВАЛЯВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №1
Головна » Файли » Мої файли

Державний прапор - святина нашого народу
[ Викачати з сервера (81.5 Kb) ] 11.09.2013, 21:30

Державний Прапор України – святиня нашого народу.

 

Мета: ознайомити учнів з історією створення Прапора України;виховувати патріотизм і національну гідність.

 

      Обладнання: плакат із зображенням українського прапора,олівці,клейкий папір,аркуші для малюнків,ватман.

 

 

 

1.       Вступ

 

Учитель. Діти,зверніть увагу на плакат.

 

* Зображення якого об`єкту найчастіше зустрічається на фотографіях?

 

* Який колір переважає на фотографіях?

 

   Діти відповідають на запитання.

 

Учитель. Як ви вважаєте,про що ми говоритимемо на занятті?

 

   Отже, сьогодні ітиметься про символи України,зокрема про Державний Прапор.

 

  2. Оголошення теми й мети.

 

Учні(читають вірш В. Кришенка «Прапор України»)

 

 Вже скільки закривавлених століть

 Тебе Вкраїно,імені лишали…

  Тож станьмо,браття,в цю орочу мить

  Внесіте прапор вільної Держави!

 Степів таврійських і карпатських гір

  З`єднався колір синій і жовтавий.

 Гей,недругам усім на перекір-

 Внесіте прапор вільної держави!

 

 

 

Учитель. Прапор незалежної держави має давню історію.

 

Здавна різні народи під час воєнних дій використовували певні символи, що мали вказувати місце збору воїнів. Найчастіше такими символами були полотнища різної форми і кольору з певним зображенням або без нього. Називали їх по-різному: стяг, штандарт, корогва, прапор.

 

На князівських давніх стягах зображали богів, тотемні знаки. А після прийняття християнства - Ісуса Христа та святих.

 

Прапор України має синьо-жовтий колір. Таке сполучення кольорів дуже давнє. У таких кольорах був виконаний герб Галицько-Волинського князівства - золотий лев на синьому фоні. 1410 року ополчення Львівських земель брало участь у Грюнвальдській битві, під синьою корогвою із зображенням жовтого лева, що спирається на скелю. Військо Перемишля мало корогву синього кольору із зображенням жовтого двоголового орла.

 

Особливого розвитку українське прапорництво набуло за часів козаччини. Спочатку козаки своїх прапорів не мали. Наймаючи козаків для військових походів, монархи різних держав дарували їм свої клейноди, які так і залишалися в козаків. Так у 1593 році імператор Римської імперії Рудольф II передав козакам прапор, через рік його посол Ерік Лесота привіз іще один. Ці прапори та інші, подаровані царем Максиміліаном та семигородськими князями, козаки втратили після поразки повстання під проводом С. Наливайка та Г. Лободи. Під час національно-визвольної боротьби (1648 - 1654 рр.) козацьке військо використовувало прапори різної барви із зображенням зірок, рівнобічного хреста як символу Сонця, Місяця, гетьманських гербів або гербів земель. Так польські посли передали у 1649 р. козакам нову корогву червоного кольору з білим орлом. Вона була втрачена у битві під Берестечком. Пізніше з'явилися корогви із зображенням святих. Існували полкові, сотенні, курінні та інші корогви (великий полковий прапор), знамена і значки (малий полковий прапор). Великою корогвою Запорізької Січі було червоне полотнище із зображенням архангела Михаїла (білий колір), а на зворотньому боці - білий рівнобічний хрест. Корогва для морських походів була білою із зображенням св. Миколая. Крім козацьких, були цехові, міські прапори.

 

У XVIII ст. поширилося прапорництво з поєднанням блакитного та жовтого кольорів. Так 1717 року для пошиття прапорів Полтавського полку було закуплено блакитну та жовту тканину, справлено полкову корогву - блакитну з жовтим хрестом. У 1758 році було розроблено ескіз для виготовлення прапорів Лубенського полісу: з одного боку на блакитному полі було зображення озброєного козака у золотому щиті, а з іншого - полкова або сотенна емблема. Подібний прапор мала сотня Переяславського полку.

 

За свідченням сучасників у жовті жупани та блакитні шаровари були одягнені гайдамаки І. Ґонти.

 

У 1848 році загони національної гвардії Дрогобича, Яворова, Бережан освячують сині корогви - із золотим левом. Виготовляючи ці прапори, ще тоді визначили значення кольорів: "... Народни барвы просвещали нам й отображали не богатство, а сильную щирую волю, благое намерение. Синий цвет, як чистеє небо южной Руси, ясньїй, погодливнй, якь душа щирого Русина, изображавь мир й спокой, якого до развития нашого народного потреба. Золотьга цвет, якь тии зорницн на ясному неби изображали ясное светило, до которого нам стремитися належить".

 

Відроджені національні барви були швидко сприйняті по всій українській землі. Тому, коли у 1911-1913 роках на сторінках газет виникла полеміка про українську національну символіку, питання національних барв не викликало сумнівів. У київській газеті "Последние новости" був надрукований у 1917 р. вірш "16 марта". У ньому є рядки:

 

 

 

А под зтим лучезарньш сводом

 

В вихре труб ликующего звана,

 

Над свободным радостньш народом

 

Гордо реют красные знамена,

 

Не одержать ликующей стихии,

 

Не обьять глазами всей картины...

 

Вот сияют желто-голубые

 

Гордо флаги "Вильной Украйни".

 

 

 

18 травня 1917 р. у Києві відкрився військовий з'їзд, на який Петроградська делегація прислала синьо-жовтий прапор з написом: "Хай живе національно-територіальна автономія!" 22 листопада у Києві святкували проголошення УНР з національними та червоними прапорами. У 1918 році Центральна Рада ухвалила для військового флоту синьо-жовтий прапор з зображенням тризуба. За часів УНР було багато варіантів державних прапорів. Після створення ЗУНР у 1918 р. Українська Національна Рада у Львові також проголосила державним прапором ЗУНРу синьо-жовтий. Синьо-жовті барви прапорів були і в проектах Конституції УНР.

 

У 1905 р. було прийнято спрощене тлумачення кольорів: синій - блакитне небо, жовтий - золотий лан пшениці (для синьо-жовтого прапора). Серед певної категорії населення побутує думка, що український національний синьо-жовтий прапор створений самим народом. Під час історичних звершень він ставав символом боротьби за національні та соціальні права. На початку XX століття Мстислав Рус писав у вірші "Наш прапор":

 

Прапор Руси повіває

 

Синьо-жовтим золотом тканий,

 

А на нім завіт сіяє

 

Мономахом ще нам даний.

 

Гей! Єднайтесь рідні діти,

 

Бо в єдності наша сила -

 

Єдність може лиш злучити,

 

Що незгода розлучила. Після здобуття незалежності нашою державою Верховна Рада України

 

прийняла: "Постанова Верховної Ради України про державний прапор України".

 

Верховна Рада постановляє:

 

Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

 

Голова Верховної Ради України І. Плющ

 

м. Київ

 

28 січня 1992 року

 

     Основні дати учитель записує на дошці.

 3. Інтерактивна гра

    На дошці висить плакат нижня половина якого забарвлена в жовтий колір, а верхня – у блакитний.

 

Учитель. Запишить на аркушах: «Що мені подобається в школі», зачитайте свої думки й прикріпіть папірці на жовту частину плакату.

 

Учитель. це золоте зерно посаджене в грунт, проросте жолотим колоссям – вашими знаннями.

 

 Тепер напишіть чого ви мріїте досягти після закінчення школи і прикріпіть аркуші з відповідями до синьої частини плакату.Це ваші блакитні мрії які можуть здійснитися тільки на грунті золотого колосся ваших знань. Отже,ми створили символ ниших можливостей і мрій у вигляді Державного Прапора Укріїни,атже і жовте колосся, і блакитне мирне небо, ваші знання і мрії це все наше, українське.

 

 

 

  4.  Створення плакату «правила використання прапора»

 

Учитель.Користуватися прапором необхідно за певними правилами.

 

  На парті перед кожним учнем знаходяться аркуші паперу, маркери, жовтий і блакитний олівці, а також аркуші з правилами використання прапора,на дошці – ватман з надписом «правила користування Державним прапором».Ви повинні у вигляді малюнка зобразити правила користування прапором, прапор зафарбовуйте в жовто-блакитний колір. По черзі учні прикріплюють свій малюнок до аркуша ватману й пояснюють свій задум.

 

Правили користування державним прапором

 

* Прапор – одна з офіційних, емблем яка символізує суверенітет держави.Державний Прапор України є синьо-жовтим прямокутним полотнищем і з двох різних за шириною горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів і спів відношення ширини Прапора до довжини 2/3.

 

* Державний Прапор ні перед ким не опускається вниз.Не можна ним салютувати.Не можна схиляти його перед буть-якою особою чи предметом.

 

* Державний Прапор під час вивішування серед інших Прапорів має займате перше, найпочесніше місце.Він вивішується або вище за всі іншу, або у фронті інших Прапорів займає правий геральдичний бік.

 

* На Державному Прапорі не можна розміщювати предмети емблеми, прикраси, тощо.

 

* У процесіях Державний Прапор потрібно нести попереду від усіх інших Прапорів або праворуч від них.

 

* Не можна висталяти ушкодженого Прапора.

 

* Вивішений Державний Прапор не повинен торкатися землі, підлоги.

 

* Державний Прапор ніколи й ніде не можна  використовувати як прикрасу чи декорацію.І з цією метою можна використовувати барви Державного прапора, і то лише у випадку державних чи національних свят,під час державних урочистостей тощо.

 

* Зображення Державного Прапора не можна використовувати на рекламах, оголошеннях,заставках.

 

* Державний Прапор (стяг), Спушений на півдеревка (півшогля) означає жалобу.

 

5. Підсумок

 

- Що нового ви дізнались про Державний прапор України?

 

- Чи змінилось ваше відношення до цього символу?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Державний прапор України - святиня нашого народу

 

 Мета та завдання:

 • Ознайомити дітей з Державним Прапором України .

 • Формувати уявлення про призначення Державного прапора України.

 • Уточнити уявлення дітей про Україну як державу ,в якій вони живуть (столиця).

 • Сприяти розвитку мовлення,збагаченню словникового запасу з теми «Батьківщина», розширенню кругозору.

 • Розвивати увагу, пам'ять, уяву, образне мислення, логічне мислення, дрібну моторику, конструктивні навички, вміння порівнювати.

 • Виховувати любов до Батьківщини, почуття гордості за неї, шанобливе ставлення до Державного прапору України.

 

 Обладнання: монітор, комп’ютер, додатковий матеріал, фізична карта України, карта Євразії

 

Хід уроку

 

 I. Організаційний момент

 1. Привітання з учнями

 Вітаю Вас із чудовим хвилюючим святом - Днем Знань!

 Навчатись на відмінно

 Бажаю вам віднині.

 Батькам своїм на радість,

 На славу Україні!

 2. Створення позитивного емоційного фону уроку

 Гра «Теплі долоньки»

 Учитель: Діти, покажіть свої долоньки, потріть їх один об одного. Що ви відчуваєте? (Тепло).

 У. - Це тепло ваших добрих рук (учитель читає уривок з віршу Надії Красоткіної «Простягніть діти ,сонцю долоньки свої»)

 

 Простягніть , діти , сонцю долоньки маленькі,

 І проміння любові у сонця візьміть.

 Щоб було біля вас людям добре ,тепленько,

 До людей доброту і любов донесіть.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів (слайди № 2-3)

 Декламування вірша учнями «Країна, в якій ми живемо»

 

 Слайд 2

 1 учень

 Є в центрі Європи чудова країна,

 Сягає корінням у сиві часи. І це – незалежна моя Україна,

 

Слайд 3

 2 учень

 Тут гори Карпати, степи і ліси. Шістсот і чотири ще тисяч гектарів –

 Приблизно таку має площу вона.

 3 учень

 Є Київ - столиця у храмах і славі –

 Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.Ще Псел, Уж і Тиса та менші є ріки.

 4 учень

 Курорти: Свалява, Бердянськ і Скадовськ.

 Багато є сіл і міста превеликі:Донецьк, Київ, Харків і Дніпропетровськ.

 Грунти чорноземні, джерела цілющі, озера блакитні та клімат м’який.

 5 учень

 Усіх областей в нас є двадцять чотири та ще й Автономна Республіка Крим.

 Живуть всі народи у злагоді й мирі, у нас в Україні є місце усім.

 У. -Про що йдеться в вірші ? (Про Україну)

 -Пропоную вам переглянути відео про Україну і ще раз впевнитись що нам є чим пишатися в Україні Слайд 4

 - Чим славетна наша Україна ? (на дошці демонстраційні таблиці із словами)

 

II. Актуалізація знань учнів

 Слайд 5 Розповідь вчителя:

 - Одного разу ввечері Іванко та Марічка разом з мамою грали у настільну гру «Лото». Тато в цей час дивився по телевізору програму новин . На екрані показували засідання Верховної Ради України . Виступав Президент України (учитель демонструє фотографію президента України).

 Та раптом заграла музика ,і всі підвелися. Іванко та Марічка в один голос запитали у тата :

 - А чому всі підвелися ?

 У.- А може ви діти підкажете ?(Якщо діти не знають,учитель продовжує розповідь)

 - Тому що звучить гімн- відповів тато.

 - А що таке гімн и чому його слухають стоячи ?

 Гімн – це не просто музика- це урочистий музично-поетичний твір. Це символ нашої держави. Почав свою розповідь тато.

 У кожної держави є свій гімн. Державний гімн виконують та слухають стоячи,чоловіки скидають свої головні убори. Слухають гімн мовчки та підспівують . Така поведінка при виконанні показують велич , честь ,силу, могутність нашої держави. По озвученому гімну, можна визначити з якої держави приїхали гості. Ось така історія.

 У. - Діти. А ви хочете почути гімн нашої держави?

 - Ми з вами любимо та пишаємося своєю країною ,а значить ,повинні пишатися її символами. Давайте, висловимо свою повагу до українського гімна та прослухаємо його як годиться ,стоячи.

 

 Слайд 6 Слухання гімна (аудіо запис, всі підспівують)

 

III. Робота з теми

 1. Повідомлення теми та мети

 - Як ви вважаєте ,чим ще відрізняється одна держава від іншої ? (Відповіді дітей)

 - Кожна держава має свої характерні знаки-символи.

 Слайд 7 Відгадайте загадку

 Синьо – жовте полотнище

 гордо майорить.

 Це – ознака сили й слави

 Української держави.

 (Прапор)

 У. -Де ви могли бачити прапор України ?

 Слайди 8-13

 - Отже, юні друзі, синьо-жовтий прапор сьогодні майорить на всіх державних установах України. Він здіймається над усіма посольствами нашої держави в багатьох країнах світу, під ним ходять у морях-океанах українські пароплави… Стрімко злітає це полотнище і на різних спортивних змаганнях, коли на п’єдестал пошани піднімаються українські спортсмени. Гордо розвівається синьо-жовте знамено, промовляючи всьому світу: «Є у світі – Україна»

 

 2. Розглядання Державного прапора України

 - Правильно, це полотнище прямокутної форми ,яке складається з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів

 - А може хтось з вас знає,що означають ці кольори?

 

3. Кольорове рішення- прийом асоціацій Слайд 14 (додаток 2)

 У. – Діти, що завжди буває жовтим? (пшеничне поле, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, жовтогаряче сонце, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.) Жовтий колір означає надію,радість

 - Що буває синім,блакитним? (річки, моря,небо). Цей колір означає вірність,правду, свободу.

 -Чому смуги розташовані таким чином ? Як ви вважаете ? (міркування дітей)

 Слайд 15 (Над пшеничними полями синє небо)

 -Жовтий колір – це колір пшеничного поля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб. Синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. А невже без живлющої матері-води визрів би, заколосився б хліб? От вам і ще один блакитний колір – колір цариці води.

 Слайд 16 Фізхвилинка

 (або «Гра з хусточками» (завдання на увагу) або

 (На столі коробка з жовтою та блакитною хусточками)

 Вчитель пропонує дітям бути уважними і як тільки у нього в руках з’явиться жовта хусточка або синя виконувати такі рухи під музику

 Жовта хустка- сонечко (руки до гори ,покружлятися)

 Синя –струмочки (руки вперед ,покачування із сторони в сторону)

 У. - А тепер давайте з'ясуємо, яку роль відігравав прапор у різні часи?

 

4. Перегляд уривка відео «Історія прапора України» Слайд 17

 Слайд 18

 У. – В Статті 20 Конституції України говориться

 «Державними символами України є Державний прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

 Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. (...)»

 

IV. Систематизація та узагальнення знань учнів

 Слайд 19

 У. – А тепер пропоную розділитися на дві команди, зіграти у гру і створити віртуальний прапор України на моніторі.

 - Клас ділиться на дві команди «Жовта» , «Синя».

 - На моніторі ігрове поле з 6 секторів. Команди по черзі обирають сектори ,

 там з’являється питання ,на обмірковування надається 1 хвилина. Якщо команда відповідає вірно,то на ігровому полі з’являється фрагмент прапора. Якщо команда не відповідає або відповідає не вірно,то хід переходить суперникам.

 - Ітак,почнемо. (Додаток 1 )

 Завдання «Синіх»

 1 питання:

 Перед вами ребус ,відгадайте його (закресліть всі іноземні букви та прочитайте прислів’я )

 PWHДеXC GLпраVCFпорYSANN RTJпідFFJUTJніVNмаFSDютьDXZ, DSZтаUмNV VXYУкDраCXZїSSну URNвеXXXлиXZчаDSюUтьWW.

 Відповідь:Де прапор піднімають, там Україну величають.

 2 питання:

 Назвіть кольори прапора нашої Батьківщини. Поясніть ,що означають кожний з них.

 3 питання :

 Перед вами декілька гербів. Знайдіть герб нашої країни.(Правильна відповідь визначається кликом комп’ютерної миші)

 Завдання «Жовтих»

 1 питання:

 Назвіть державу ,в якій ви живете та покажіть на мапі.

 Учні показують Україну на мапі.

 Україна розташована на материку Євразія.

 2 питання :

 Що таке гімн? Які правила прослуховування гімну?

 3 питання:

 Коли наша країна святкує День Прапора ?

 А) 22 січня;

 Б) 23 серпня;

 В) 28 червня.

 Підведення підсумків гри. Нагородження переможців солодкими призами.

 

У. Підсумок заняття

 Заключне слово вчителя.

 - Любов до Батьківщини, до рідного краю – це найсвітліші і найвищі почуття. Коли така любов є в серці, тоді людина добра, щира, відважна. Ви, діти, маєте у своєму серці це високе почуття любові, а тому зможете зробити все для того, щоб наш край ставав квітучим, сильним і багатим. А для цього потрібно здобувати знання, багато знати, вміти, бо ж вам будувати майбутнє нашого краю. То ж старайтесь вчитися так, щоб вами пишалася наша країна.

 В добрий час, дорогі діти!

 

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: Sheff
Переглядів: 1442 | Завантажень: 65 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: